Bible kutnohorská

logo
Pozice 1610
Článek 1248

O knize

Bible kutnohorská je druhou úplnou tištěnou biblí na území Čech v rozsahu 1224 stran a se zdobením 116 dřevorytů (obrázek vyrytý do dřeva a ručně domalován). Jedná se o jednu z nejvzácnějších inkunábulí v české historii - pochází z roku 1489. Vychází v limitovaném nákladu 199 kusů.

Bibli kutnohorskou vytiskl v roce 1489 tiskař Martin z Tišnova (jedná se o prvotisk, inkunábuli). Byl mistrem cechu tiskařského. Kupodivu se dostal k tiskařskému řemeslu až v pozdním věku (v době vydání Bible kutnohorské mu bylo kolem 70 let). Byl to původní profesí významný písař, který se i při svém stáří nechal uchvátit tehdejší novou technologií, jež převrátila knižní trh naruby.

Vznik této pozoruhodné knihy byl předznamenán  velkým soupeřením Prahy a Kutné Hory na konci 15. století. Kutná Hora byla na vrcholu slávy a její měšťané neváhali podpořit velkorysou půjčkou 10 kop grošů tiskařského mistra Martina z Tišnova k co nejrychlejšímu vydání vlastní tištěné bible. Nakonec je sice Praha předběhla vydáním Bible pražské o jeden rok, nicméně v ostatních atributech vítězí Bible kutnohorská. Nejenom, že je bohatě ilustrovaná, ale má také o několik stran více, takže je svými 612 listy nejrozsáhlejším českým prvotiskem. Co fascinuje u Kutnohorské bible hned na začátku, je jednota knihy, soulad písma a malovaných iniciál, harmonie celkové kompozice a jednotlivých detailů. Foliový formát, tedy velikost zhruba 30 cm na výšku a 21 cm šířky a jejích 612 listů činí bibli 9 cm silnou, spolu s dřevěnými deskami pak dosahuje více jak 12 cm. Kožený potah desek je v originále zachován velmi zřídka, většinou jsou to převazby z pozdějších století.

Faksimile přesně kopíruje nejen obsah, ale i řemeslné provedení a původní technologie (kování, ražba kůže, knihařské zpracování apod.). Celý komplet je uložen do dřevěné etue s bohatě zdobenými panty. V polstrování dna je uložena doprovodná kniha. Samotné faksimile váží více jak 5 kg.

Cena knihy je 165 000,--Kč

KNIHA
V PRODEJI